Uncategorized

Uykusu gelince uyur !

Ne de olsa uykusu gelince uyur değil mi ? !! Zorlama annesi, daha uykusu yok !!

Etrafımızda sürekli bu şekilde söylentileri duyuyoruz değil mi ? Tamam bebek bu. Uykusu gelince uyur. Hatta anne karnında bile kendisi uyuyor. Hemde kimse onu uyutmuyor. Tamam, doğru katılıyorum; fakat bunları söylerken birkaç şeyi atlıyoruz. Peki o zaman atladığımız konular neler ?

Etrafta çok uyaran varsa bebeğiniz uyumaz. Çok ses varsa, kalabalık bir yerdeyseniz vb.

o uyumak isterken onunla oyun oynarsanız, uyumaz. Bebeğiniz uykusu geldiğinde sinyaller verir. Bebeğinizin sinyalini yok sayıp bebeğinizi uyutmazsanız bebeğinizin streslenmesine ve uykudan daha da uzaklaşmasına sebep olabilirsiniz. Ve stresli bebeği uyutmak çok zordur.

Bebeğiniz stresliyse uyumaz. Bu yüzden önce stresini, bebeğe bakan kişinin azaltması gerekir.

Bebeklere bir şey öğretmenin en iyi yolu rutinlerdir. Bebekler her zaman yaptığı aktiviteyi, büyüdüğü yeri ve her zaman ona bakan kişilerin aynı olmasını isterler. ilk olarak gece gündüz farkını bebeğinize öğretmelisiniz.

Peki, nasıl yapacağız ?

Gündüzleri çok gürültülü olmamak şartıyla sesli, gün ışığının olduğu yerde uyutmak; akşamları ise sessiz, loş ışık olan bir yerde uyutmaktır.Bebeğinizin gece uykusuna kolay geçmesi için banyo yaptırabilir, masaj yapabilir, kitap okuyabilir, ninni söyleyebilir ve emzirip uyutabilirsiniz. Önemli olan bebeğinizin sevdiği aktiviteleri rutin olarak yapıp uykuya hazırlamanızdır. Uykuya hazır olmayan, enerjisi yüksek veya stresli olan bebeği uyutmak neredeyse imkansıdır. Kendinizden pay biçin yorgun ve stresli olduğunuz da uyuyabilir musunuz?

Not: Yukarıda bahsettiğim her şey birer öneridir. Bebeğe göre durumlar da değişiklik olabilir. Eğer bebeğinizin ağlamaları fazlaysa bebeğinizin sağlık durumundan emin olmalısınız. Bu yüzden ilk önce lütfen doktorunuza başvurmalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s