Meme Reddi Nedir? Ne yapmak lazım?

Meme reddi, bebek ve anne için zor bir durumdur. Meme reddi, bebeğin memeyi almak veya emmek istememesidir. Meme reddi bir kere, kısa süreli veya uzun süreli olabilir. bazen bir kere emmez ve sonra emmeye devam edebilir. Bazen uzun süre memeyi almak istemeyebilir. Bu durum karmaşık bir hal almadan bir emzirme danışmanından yardım almalısınız.. Kendi başınıza halletmek ve bu durumu düzeltmek isteyebilirsiniz, çokta haklısınız. Genelde bu durumla karşılaşan anneler, bebeklerin kendilerini istemediklerini düşünür ve üzülürler. Kimi anneler bu durum karşısında kendini çaresiz hisseder ve annelik hüznü ( depresyon gibi.) sorunlar yaşayabilir. Böyle durumlarda sıkça yaşanan diğer bir durumsa bebeklerinin aç kaldığını, sütünün yetmediğidir. Bu durum gerçek olmayabilir. Genellikle anneler, böyle durumlarda çaresiz hissetmesinden dolayı endişe hisseder ve bir an önce sorunu çözmek ister. Endişeli beynimiz bize bebeğin aç olduğunu söyleyebilir. Fakat bu durumu bir uzman bize söylemedikçe bu durumun sadece bebeğimizi korumaya çalışan düşünce olduğunu ve gerçek olmadığını kabul etmemiz gerekir. Süreçle ilgili gerçek içgüdünüzle kısa süreli denemeler yapmak durumu çözebilir. Fakat uzun süreli bir meme reddi durumu varsa zaman kaybetmeden bir uzmanla görüşmelisiniz.

Meme reddini çözmek için bazı hatalı durumlar gerçekleşebilir, biberonla mama takviyesi yapmak gibi. Biberondan daha kolay süt geldiği için bebek çok kolay biberona alışır. Biberona alışan bebek bir daha meme emmeyebilir. Başta hem meme ve hem biberon emen bebekler bile zamanla memeden uzaklaşabilir. O yüzden meme reddi oluşmaması için kaşık biberonların kullanılmasını tavsiye ederim veya memeyi alıyorsa ve formül mama kullanılması gerekiyorsa, Emzirme Destek Sistemi (EDS) ile emzirebilirsiniz. EDS Nedir ? Linke tıklayın –> https://www.youtube.com/watch?v=9GoTbvQm6nU&t=115s

Meme reddinin diğer bir sebebi psikolojiktir. Uzun süre meme emmemişse, bebek kısa süreli emmeyi bırakabilir. Anne çok gergin ve stresliyse bebek, memeyi almak ve emmekten çekinir.

Gazlı bebekler veya çok sütü olan annelerin bebekleri de memeyi emmekte zorlanır.

Her durum için bizi arayabilir ve soru sorabilirsiniz. iletişim için tıklayın. https://ilaymorgan.com/iletisim-3/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: